Proč jsou smaragdy skvělá investice v době inflace? 11. 10. 2022 – Kategorie: Smaragdy

Momentálně zažíváme nejvyšší hodnoty inflace v novodobých dějinách České republiky. Inflace momentálně atakuje hodnoty okolo 20 %, a není vůbec jisté, kdy se vrátí do obvyklých hodnot. Zajímavostí je, že s tímto fenoménem se potýká většina vyspělých i rozvojových států na světě. Následky pandemie Covidu, lockdownů a konfliktu na Ukrajině destabilizovaly světové trhy.

Akcie zažívají velmi rychlé pády i vzestupy a ani dříve celkem bezpečné aktivum v podobě dluhopisů již nenabízí tolik jistoty jako dříve. Zejména kvůli vysokému zadlužení některých států se stále zvyšuje riziko, které investoři podstupují při nákupu jejich dluhopisů, ale výsledný výnos nestačí ani na pokrytí následků inflace. Proto každému, kdo by rád ochránil majetek před dopadem inflace, nezbývá než vyhledat alternativní způsob investování.

Klasické protiinflační investování

Zejména v České republice se jako ochrana před působením inflace často používá investice do nemovitostí. Tento druh investice je obvykle považován za bezpečnější než v případě akcií, a zároveň přináší zajímavý výnos. Ani to už nemusí odpovídat realitě. Nemovitostní trh v České republice se momentálně ochlazuje, a lze očekávat spíše pokles cen. Což není příliš pozitivní vyhlídka, pokud chceme naše peníze zhodnotit a chránit se tak před inflací.

Další druh aktiva, do kterého se vyplatí investovat v průběhu inflace, jsou drahé kameny či zlato a stříbro. Pojďme se tedy nyní podívat na to, jak si vedou drahokamy v roli protiinflační investice. Zaměříme se samozřejmě především na smaragdy.

Investice nezávislá na trzích

O drahokamech obecně, ale o smaragdech především lze říci, že jde o investici relativně nezávislou na zbytku trhu. Zájem o smaragdy trvá již tisíce let a ti nejlepší světoví klenotníci využívají smaragdy na denní bázi. Smaragdy tak nejsou módní záležitostí, ani nejsou vázány na úspěch konkrétní společnosti či státu. Cena smaragdů se odvíjí pouze od poptávky a schopnosti těžařů ji splnit.

Momentálně se trh se smaragdy nachází v zajímavé situaci, která vůbec nesouvisí se světovým děním. Množství vytěžených smaragdů neustále klesá a nabídka tak začíná zaostávat za poptávkou. Na ještě nevytěžené smaragdy se už dokonce vytvářejí pořadníky. Proto lze očekávat, že cena smaragdů poroste stále výše. A to jednoduše kvůli tomu, že šance na objevení většího množství nalezišť, které by nasytily poptávku klenotníků a investorů je prakticky nulová.

Velmi dostupná investice

Na rozdíl od jiných druhů protiinflačních investic, do smaragdů může investovat prakticky kdokoliv. Ty nejmenší smaragdy mají cenu v řádech jednotek tisíců. To smaragdy odlišuje od nemovitostí či uměleckých předmětů. Pokud nevyužijete podílové fondy, které investují do nemovitostí či nákupu uměleckých předmětů, musíte pro pořízení nemovitosti nebo například konkrétního obrazu disponovat částkou v řádech milionů či minimálně statisíců.

Díky tomuto můžete vaše prostředky investovat do většího množství nejrůznějších aktiv a rozdělit tak případné riziko, kterému čelíte.

Jak je to s likviditou a uschovatelností?

Velkou výhodou investice do smaragdů je jejich snadná uchovatelnost. V případě menších smaragdů je můžete uschovat přímo doma, zvláště v případě, že jste vybaveni trezorem. Ale i větší množství smaragdů snadno uschováte v bankovní schránce. Pokud se zaměříme na likviditu, bude záležet, s jakým aktivem smaragdy porovnáme.

Stejné likvidity jako v případě akcií zde jistě nedosáhneme. Pokud bychom ovšem investovali do nemovitostí, můžeme na zpeněžení naší investice čekat až několik měsíců. V případě smaragdů se bude jednat o dny, maximálně týdny. Velice záleží na tom, od jakého obchodníka a jaký konkrétní smaragd koupíte.