5 pravidel úspěšné investice do smaragdů 17. 10. 2022 – Kategorie: Smaragdy

Dnešní turbulentní doba si přímo žádá stabilní a bezpečnou investici, díky které v dlouhodobém horizontu překonáte inflaci a ještě zvýšíte hodnotu vašeho majetku. Takovou investicí smaragdy bezesporu jsou, ne nadarmo lidé do smaragdů ukládali bohatství celá tisíciletí.

Jako každá investice má ale i ta do smaragdů svá pravidla. Není možné nakoupit bezhlavě jakýkoliv smaragd a očekávat astronomické zisky. Je třeba vše dobře promyslet a držet se osvědčených kroků. Pojďme se tedy podívat na pět pravidel pro investování do smaragdů, díky kterým budete s výsledkem vaší investice spokojení. 

Dobře rozmyslete výši investice

Jako u každé investice, i v případě smaragdů je třeba velmi dobře rozmyslet, kolik peněz hodláte investovat. Obvykle se doporučuje kráčet po zlaté střední cestě. Neinvestovat ani příliš mnoho, ani příliš málo. Dobře si zhodnoťte, kolik peněz můžete investovat a na jak dlouho. Nezapomínejte na držení mobilní rezervy na účtu, ale zároveň na něm nedržte příliš mnoho prostředků, které by vám likvidovala inflace.

Pokud chcete vaše prostředky rozdělit do více investic, dobře zhodnoťte, které z nich můžete snadno zpeněžit v případě nenadálých výdajů.

Je obchodník důvěryhodný?

Jakmile jste si ujasnili výši plánované investice, je čas se porozhlédnout po vhodném obchodníkovi se smaragdy. Na trhu se jich pohybuje větší množství, ale existují mezi nimi podstatné rozdíly.

Vždy si ověřte, že vybraný obchodník má dohledatelnou historii, zkušenosti v oboru a dobrou pověst. Zejména recenze předchozích zákazníků jsou obzvláště cenné. Pokud se vám podaří na internetu objevit větší množství pozitivních recenzí, zkuste si je u autorů ověřit.

Varovným signálem může být absence informací o majiteli společnosti, původu kamenů či jejich skutečné vlastnictví. Pokud komunikujete pouze s dealerem, vždy by měl být schopen doložit, koho zastupuje.

Dejte si pozor na certifikáty

Při nákupu většího a dražšího smaragdu je na místě certifikát vystavený gemologickým znalcem. Pokud takový certifikát není k dispozici, může to být podezřelé, ale není to ještě nutně nekalé jednání. Vždy záleží na okolnostech. I v případě, že je certifikát k dispozici, je důležité zkontrolovat jeho relevanci. Často se můžete setkat s certifikáty vydanými přímo obchodníkem či spřáteleným znalcem.

Pokud nakupujte smaragdy menší, v hodnotě do několika desítek či stovek tisíc, není certifikát nezbytný, ale je vítaným plusem.

Od čeho se odvíjí cena?

Při nákupu u konkrétního obchodníka byste měli dostat informaci o tom, od čeho se odvíjí cena konkrétního smaragdu. Minimálně na požádání by vám měl obchodník sdělit, jak přibližně došlo k určení ceny.

Pravděpodobně nejčastější je určení ceny podle tzv. 4C. Ta vychází ze čtyř anglických slov:

  • Colour – jaká je barva smaragdu výrazně ovlivňuje jeho hodnotu.
  • Clarity – čistota kamene je také velmi důležitá. Pokud je na některých místech nedokonalý, bude klesat jeho hodnota.
  • Cut – jakým způsobem je smaragd broušený, pokud vůbec broušený je. Nejčastějším typem broušeného smaragdu je emerald, ale jde se samozřejmě setkat i s dalšími.
  • Carate – karát, neboli kolik konkrétní smaragd váží.

Nenakupujte pod tlakem

Vždy se rozhodujte s čistou hlavou a nenechte se dotlačit do rozhodnutí o koupi, pokud si nejste jistí. To může vypadat jako naprosto jasné doporučení, ale psychologické triky fungují na většinu z nás a nedůvěryhodní prodejci je dobře znají a používají. Zejména pokud se prodejce snaží vytvořit dojem časově omezené nabídky a skrz ní se vás snaží dotlačit k rozhodnutí, je třeba zpozornět.